Introduction:
It is widely used in multiple surgery disciplines, table design adopted Europeanism precise appearance. Matte surface premium 304 stainless steel is anti-corrosion and anti-rust. Central controlled large castors enables free wheeling without noise. Individual leg plates and back plate are controlled by gas spring for convenient operation. Key parts are imported from Germany.Main Technical Data:
| Item | MPC0168 |
| Length and width for tabletop | ≥2000/≥500mm |
| Elevation(down/up) | ≤670/≥970mm |
| Trendelenburg and anti-trendelenburg | ≥30°/≥25° |
| Lateral tilt(left/right) | ≥20°/≥20° |
| Head plate(up/down) | ≥60°/≥75° |
| Leg plate(up/down/outward) | ≥15°/≥90°/≥90° |
| Back plate(up/down) | ≥70°/≥30° |
| Leg plate(up/down/outward) | ≥15°/≥90°/≥90° |
| Back plate(up/down) | ≥70°/≥30° |
| Kidney bridge up | ≥120mm |
| Maximum load capacity | ≥180kg |
Standard accessories:
| Anesthetic screen | 1 piece |
| Operated handle | 1 piece |
| Shoulder support | 1 pair |
| Body support | 1 pair |
| Arm support | 1 pair |
| Long fixing clamp | 1 pair |
| Knee crutch | 1 pair |
| Foot plate | 1 pair |
| Fixing clamp | 8 pieces |
| Mattress | 1 set |