1. Single domes LED surgical lights
2. Illumination: 140,000lux
3. Control remote: with
4. the lightness can be adjusted from 1 to 9, the color temperature can be adjusted from 3500k to 5000k.
5. mobile type
| Illumination | 140,000 |
| Remote control | With |
| Color Temperature | 3500-5000k |
| Diameter of Spot | 150-300mm |
| Illumination depth | >800mm |
| Light Adjusting steps | 1-9 |
| Restore Color index | 95-98 |
| Shadowless proportion | 98% |
| LED using life | >50000h |
| Working distance | 500-2000mm |
| Up Doctor-head temperature | <1℃ |
| Power supply | 110-240V; 50/60Hz |
| Adjustable height | 700-2100mm |
| Back-up battery 12V | optional |
| Consumption | 200W/12V |
| Package | Wooden case |
| Packing size | 80*50*80cm |
| Gross weight | 64KG |