Introduction:
It is widely used in chest, Abdominal surgery、ENT、gynecology and obstetrics, urology and orthopedics etc. hydraulic lift by foot pedal, head operated movements. The base and column cover all made by premium 304 stainless.Main Technical Data:
| ITEM | MPC0174 |
| Length and width for tabletop | 2080/480mm |
| Elevation(down/up) | 790/1040mm |
| Trendelenburg and anti-trendelenburg | 25°/25° |
| Lateral tilt(left/right) | 20°/20° |
| Head plate(up/down) | 30°/90° |
| Leg plate(down) | 90°(AOT300DM leg plate down/outward:90°/90°) |
| Back plate(up/down) | 90°/10° |
| Kidney bridge up | 120mm |