| Model No. | LOC0060 |
| Illumination | 160,000 |
| Remote control | With |
| Color Temperature | 3500-5000k |
| Diameter of Spot | 150-400mm |
| Illumination depth | >800mm |
| Light Adjusting steps | 1-9 |
| Restore Color index | 95-98 |
| Shadowless proportion | 98% |
| LED using life | >50000h |
| Working distance | 500-2000mm |
| Up Doctor-head temperature | <1℃ |
| Power supply | 220V±10%,50Hz |
| Ceiling minimum height | 2800mm |
| Back-up battery 12V | optional |
| Consumption | 200W/12V |
| Package | Wooden case |
| Packing size | 83*68*48cm |
| Gross weight | 103KG |